Szukaj
Close this search box.

Zanim kupisz sobie fretkę – kilka porad dla początkujących

Zanim kupisz sobie fretkę – kilka porad dla początkujących

Gdy ktoś mówi, że zamiast psa, kota, chomika, czy nawet papużki lub kanarka kupił sobie fretkę domową nasuwają się nam bardzo egzotyczne skojarzenia. To prawda, że zwierzęta tego gatunku nie są w naszym kraju zbyt popularne, jednak domów, w których obecnie żyją nie jest wcale tak mało jak mogło by się wydawać.

 

Nie każdy wie – obawy przed nieznanym skutecznie zniechęcają nas do zdobywania szerszej wiedzy na ten temat – że fretka udomowiona może stać się wspaniałym przyjacielem całej rodziny, a żyjąc średnio od 6 do 15 lat naprawdę się zadomowić w sercach swoich właścicieli. Zwierze to akceptuje zarówno dzieci jak i dorosłych, choć by podjąć ostateczną decyzję warto zdawać sobie sprawę z kilku istotnych niuansów dotyczących przyjęcia pod swój dach fretki.

Specyficzny zapach

Posiadanie w domu fretki oznacza, że zarówno sam zwierzak, jak i to czego się dotknie będą wiązać się z pewnym, średnio przyjemnym zapachem. Nie jest on intensywny, ale trzeba do niego przywyknąć. Inna sprawa, że zapach jest też jedną z mechanik obronnych fretki, dlatego dla własnego dobra należy zapewnić jej jak najlepsze warunki bytowe, gdyż przestraszona fretka broni się niczym skunks. Nie jest to oczywiście taka sama skala odoru, jednak będzie trzeba później poświęcić nieco czasu na wietrzenie i pranie. Dodatkowo, jako że jest to pupil mięsożerny, to gazy trawienne, które wydziela, również nie należą do przyjemnych zapachów. Nasza rada – udaj się do sklepu zoologicznego lub hodowcy i oceń, czy naturalny zapach fretki stanowi dla ciebie problem, czy też nie.

Drapieżnik z ząbkami

Fretka to drapieżnik, więc w jej diecie znajduje się głównie mięso. Czasem porównuje się ją pod względem diety i niektórych nawyków do kota, a jak wiadomo ząbki potrafią boleśnie ukłuć. Fretka może chcieć tylko się bawić, ale ostre szpileczki, które chowa w pyszczku mogą wystraszyć małe dzieci, gdy dojdzie do ugryzienia. Fretki cierpią poza tym na brak cierpliwości, więc mogą zrobić wówczas maluchowi (choć nie tylko) krzywdę, jasno pokazując, że zabawa im się nie podoba. Zwłaszcza małe fretki lubią w ten sposób afiszować się ze swoja opinią, ale również robią tak, gdyż to jedna z ich metod poznawania świata. Wystarczy jedynie odrobina konsekwentnego zachowania i można to zwierzątko oduczyć takich reakcji (np. poprzez zamknięcie jej za karę w klatce). Nie wolno jednak uciekać przez gryzieniem, gdyż to jedynie zachęci zwierzaka do pogoni.

Małe psoty i zabawy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej fretki to ruchliwe i skore do zabawy zwierzaki. Jednym z ich ulubionych zajęć – oprócz huśtania się w hamaku i pomykania tunelami oraz po drabinkach – jest kolekcjonowanie małych przedmiotów, które fretka chowa w upatrzonym przez siebie miejscu. Mogą to być szmatki, gumowe zabawki, wszystko co miękkie oraz oczywiście jedzenie. Biorąc uwagę, że gatunek ten charakteryzuje się sprytem i jest bardzo uparty, to zabezpieczenie przed taką „psotną kradzieżą” stanie się na pewno elementem codziennej rutyny w waszych relacjach. Fretka lubi się wspinać więc warto zwrócić uwagę, czy środowisko w którym ją umieściliśmy jest naprawdę bezpieczne w razie takiej ewentualności. Poza tym decydując się na to stworzonko zyskujemy bardzo ciekawskiego i towarzyskiego kompana w życiu prywatnym.

Ich zaangażowanie w relację można wykorzystać do nauczenia ich sztuczek lub inne zabawy, warto jednak pamiętać, że fretka potrafi również tęsknić, dlatego biorąc ją pod swój dach bierzemy na siebie również dużą odpowiedzialność na długie lata (i co najmniej 2 godziny dziennie, które sugeruje się spędzać z nią na zabawie). Zaniedbane stają się smutne, osowiała, ale co najważniejsze mogą zdziczeć, a to w przypadku tak nadaktywnego zwierzęcia (które przesypia każdego dnia nawet kilkanaście godzin) bardzo duży problem!

Portal Zoologiczny.Sklep.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

 

 

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x