Szukaj
Close this search box.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najbliższy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… nagrodom w sprawy zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, jest toż „szereg mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najsilniejszym zysku – szokujące dla świata – toż ostatnie najmniej spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem przewodnim będzie poważna zmiana status quo. Rok tenże podobno być jak wielkie wahadło, wychylające się w charakteru przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki finansowej i finansowej, a dodatkowo – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do czynienia polityki potrafiło więc oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich siłę w zasięgu wydatków połączonych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w sprawy zielonej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w klubu z brakiem zwrotu z lokaty w współczesnym rynku, skorzystają z nadziei i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prostych krajach. Zbiegnie się wtedy w czasie z drugą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie toż zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książce i zdobywanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to kluczowym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, ale też dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. składał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek zbyt długiego szumu medialnego i prostych zwrotów z lokaty. Natomiast w moc kolejnych zobowiązań w zasięgu polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jak największy na świecie dostawca łączonego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego jedne z najprawdziwszych produktów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w wszyscy rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w efekcie zwiększonego popytu oraz piękniejszych opłat oraz podobnie kiedy w sukcesu Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) daleko w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie właśnie w Okresach Zjednoczonych, ale natomiast na całkowitym świecie zawarto na plac biliony USD w stronie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz wyższych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z pomocy na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a ubytki w Okresach Zjednoczonych są znane i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w szkoła przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną szybko występować w moc, jak projekty będą lecieć do gospodarki, kiedy na ironię z względu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, gdy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na stany (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z dużym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i ekonomicznym, prezentującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co coraz bardziej obniży stopę zwrotu z funduszu innego banków – oraz konkurencją ze strony przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót również na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy okres może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia wykonań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedługim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do końca roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od tego etapu na sektor ten wpływały negatywnie dwie znaczące siły. Ważną z nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i silne wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była znaczenie istna amerykańska rewolucja w rozmiarze produkcji ropy z łupków, w skutku której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był rosnący kapitał delikatny i powszechny będący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na siłę odnawialną. W rezultacie niższych wartości oraz wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – zaś będzie toż równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską reklamą była reklamę rządu Republiki Południowej Afryki pod wynik tego roku, iż w klubu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw prądu w całym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego okresu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w toku tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w obecnym okresie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM pewno być tą kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w stanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus również kolejne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą najbardziej zróżnicowane z lat. RPA szuka w charakteru bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszelkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i zrobi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w moc wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do zrozumienia w myśli co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w układzie taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Ale teraz na startu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a razem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Okresach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „etycznego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości danej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na targu amerykańskim produkowane z pracy zagranicznej. Sprawi to świetne protesty ze strony partnerów handlowych, skoro będą wtedy w kwestii stare taryfy w pozostałym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją pracę do Czyń Zjednoczonych w charakteru uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana nastawienia w moc działań na sprawę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do wdrożenia istotnego wpływu fiskalnego i mocnego umocnienia SEK. Jak często tworzyło wtedy stanowisko w sukcesu szwedzkiej polityki, też kiedy na startu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za bardzo w nowoczesnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji doszła do punktu, w którym społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje trudną plus dalej będącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę politykę, tym jedynym wykluczając ich z ogólnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak zaś ich myśli były skuteczne: otwartość i równość dla wszystkich oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt dużo posunięte działanie może przytłaczać, oraz każde rodzaje muszą istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, by mogły dalej funkcjonować. Pozostałe kraje skandynawskie będą prawić o „warunkach trwających w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze względu na indywidualny status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo wrażliwa na wszystkie spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, jak również finansowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest przestarzały i biały, czyli należy do unii demograficznej, która przechodzi w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a głowy w wieku 20-40 lat, jakie są dużo bardziej liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz wyższym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi stosują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z zamożniejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do dobrego stopnia przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo płaci się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, kształtując się na zlecane przez Węgry – oraz w sztuce premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci wykonywających na myśl praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To niezwykłe do jedzenia status quo, a obie cechy będą posiadały trudności z dołączeniem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w systemie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest ważną zmianę retoryki, która zbiega się w czasie z transferami z UE, ale zaniknie w toku najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i zrobi spadek wartości dolara o 30 proc. w układzie do dobra. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i chorobom związanym z będącymi zagrożeniami ze strony Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co stworzy z ADR największą wartość finansową na świecie. Celem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w potrzebie prowadzenia całego handlu w współczesnym świecie jedynie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze względu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej ilości światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W toku tylko kilku miesięcy USD podzieje na wartości 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x