Szukaj
Close this search box.

Warmia i Mazury- Kraina Gotyckich Zamków

Warmia i Mazury- Kraina Gotyckich Zamków

Warmia i Mazury to nie tylko Kraina Tysiąca Jezior, to także kraina gotyckich zamków- krzyżackich, biskupich i kapitulnych. Budowle pamiętają XVI wiek. Najlepiej zachowane zamki znalazły się na Szlaku Zamków Gotyckich. Ten samochodowy szlak liczy 642 km i można na nim zwiedzić 12 zamków utrzymanych w stylu gotyckim.

Warmia i Mazury- Kraina Gotyckich Zamków

Szlak Zamków Gotyckich zaczyna się w Bytowie, a kończy w Rynie. Łączy dwanaście miejscowości, w każdym z nich jest zamek. Po drodze mijamy m. in. takie miejscowości jak Człuchów, Nowe, Malbork, Sztum, Kwidzyń, Nidzice, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn. Szlak prowadzi przez tereny Warmii, Mazur, Powiśla i Kaszub. Trasa jest oznakowana specjalnymi tablicami – znakami drogowymi z wizerunkiem tarczy. Są to znaki turystyczne serii e-22 a. Warto zaznaczyć, że nie ma jednego oficjalnego szlaku, w różnych przewodnikach możemy spotkać różne warianty Szlaku Zamków Gotyckich.

Zamek prokuratora w Kętrzynie i krzyżackie warownie w Nidzicy

Szlak Zamków Gotyckich prowadzi między innymi przez Kętrzyn, znajduje się w nim zamek, który był siedzibą krzyżackiego prokuratora. W skrzydle północnym mieścił się refektarz, pomieszczenie, w którym mieszkali krzyżaccy urzędnicy. Dziś w budynku znajduje się Muzeum im. Wojciecha. Na szlaku w Lidzbarku Warmińskim znajduje się też rezydencja biskupia- jest to najlepiej zachowany zamek w Polsce. Rezydowali tutaj biskupi czy inne wielkie osobowości jak np. Ignacy Krasicki.

Teraz w budynku mieści się muzeum, a przedzamcze zaadaptowano na stylowy hotel. W Nidzicy znajduje się jedna z najpotężniejszych warowni krzyżackich. W tym zjawiskowym obiekcie znajduje się sala rycerska z budzącymi zachwyt malowidłami oraz sala widokowa (dawny spichlerz ze starym drewnianym belkowaniem). W tym miejscu też znajduje się muzeum, dodatkową atrakcją w tym miejscu jest galeria Hieronima Skurpskiego, znanego malarza i grafika.

Warmia i Mazury- Kraina Gotyckich Zamków

Galeria znajduje się w zamkowych pomieszczeniach. W Olsztynie zwiedzimy zamek kapituły warmińskiej. W latach 1516-21 administratorem zamku był Mikołaj Kopernik. Będąc w Olsztynie, warto także zwiedzić zamkową wieżę, z której rozpościera się piękny widok na panoramę Olsztyna. Szlak Zamków Gotyckich to piękna trasa samochodowa, wiedzie przez miejscowości, w których bez problemu znajdziemy miejsca noclegowe.

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x