Szukaj
Close this search box.

W jakim wieku można uczyć dzieci Angielskiego?

W jakim wieku można uczyć dzieci Angielskiego?

Wielu rodziców chciałoby uczyć swoje dziecko języka angielskiego, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać i co należy zrobić, aby jego pociecha mogła rozwijać swoje umiejętności językowe od najmłodszych lat.

W jakim wieku można uczyć dzieci Angielskiego?

Wielu rodziców martwi fakt, że ich poziom języka jest niezadowalający przez co mogą przekazać swojemu dziecku złe nawyki. Na początku “nauki” małego dziecka, najważniejsze jest to, aby rodzice byli entuzjastycznie nastawieni i aby język angielski kojarzył się dziecku pozytywnie, z radością i fajnie spędzonym czasem.

Nie należy się martwić, jeżeli dziecko nie zacznie od razu mówić po angielsku. Bardzo ważną rzeczą jest to, że rodzice rozumieją język angielski jako język obcy, małe dziecko tego nie rozumie. Dla niego jest to po prostu kolejna metoda komunikacji, która zostanie wykorzystana wtedy kiedy będzie potrzebna. Wyobraź sobie swoje zaskoczenie, kiedy dziecko w domu zupełnie nie używa języka angielskiego (bo w domu przecież metoda komunikacji to język polski), a na wyjeździe za granicę raptem zaczyna dogadywać się z rówieśnikami w języku angielskim (dziecko “bezmyślnie przełącza” swój mózg na inny język, który akurat w tym momencie wydaje się lepszy).

Otocz dziecko językiem angielskim

Najważniejszą rzeczą, którą każdy rodzic musi sobie uświadomić to fakt, że dziecko nie postrzega języka angielskiego jako języka obcego. Dla dziecka nie ma również większego znaczenia czy uczy się mówić tylko po polsku czy również po angielsku. To my, dorośli, nakładamy na siebie pewne ograniczenia i mówimy, że dziecko jest zbyt małe żeby uczyć się języka angielskiego. Przecież nie zrozumie gramatyki, nie nauczymy go czasów itd.

Drogi rodzicu, czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego Twoje dziecko mówi po polsku? Czasami już 2-3 letnie mówią biegle po polsku, a przecież język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Tak małe dziecko nie nauczyło się przecież gramatyki, a potrafi już odmieniać, wyliczać czy stopniować. Języka polskiego uczymy się słuchając otoczenia, dzięki czemu w tak młodym wieku znamy język polski lepiej niż większość osób dorosłych, które przyjeżdżają z zagranicy i chcą się go nauczyć.

Podobną metodę należy zastosować przy nauce języka angielskiego. Włącz swojemu dziecku bajki po angielsku, niech w domu gra radio w języku angielskim, kupuj książki które są napisane po angielsku – spraw, aby całe otoczenie “mówiło” po angielsku. Takie działanie sprawi, że dziecko mimowolnie zaczyna przyswajać ten język i ani się obejrzysz a będzie mówiło lepiej od Ciebie (mimo to, że nie będzie znało szkolnych zasad czasu present simple czy past perfect).

Zaletą nauki angielskiego w domu jest fakt, że możesz wykorzystywać codzienne sytuacje oraz prawdziwe przedmioty do tego aby ćwiczyć w naturalnym kontekście. Rozmawiajcie o ubraniach kiedy dziecko się ubiera lub kiedy wieszacie pranie (np. “to koszula taty”, “podaj mi czerwone skarpetki”).

Sprzątajcie po angielsku (np. “odłóż lalkę na szafkę”), uczcie się języka podczas gotowania lub podczas robienia zakupów (np. “musimy kupić sól”, “teraz pokroimy jabłka”).

Grajcie w gry po angielsku. Dzieci naturalnie uczą się dużo lepiej wtedy, kiedy dobrze się bawią. Jeżeli zorganizujemy dziecku czas zabawy w ten sposób, aby gra przebiegała po angielsku – wtedy możemy oczekiwać, że nauka tego języka będzie szła dużo lepiej i ani się obejrzysz a dziecko będzie płynnie używało tego języka. Ważnym elementem nauki jest to, aby wszystkie przedmioty czy sytuacje starać się przedstawić w formie zdania. Dużo efektywniej uczymy się słysząc całe zdanie niż pojedyncze słowa – pamiętaj o tym przy wspólnie spędzanym czasie.

Reasumując, aby Twoje dziecko zaczęło mówić po angielsku, niezbędne są chęci rodziców i pewne zaangażowanie. Pamiętaj jednak, że cena którą zapłacisz teraz jest wiele warta dla Twojego dziecka i doceni ono Twoje starania w dorosłym życiu.

Jeżeli uznasz, że nie jesteś gotowy do tego aby odpowiednio nauczyć swoje dziecko języka angielskiego, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów. W Warszawie są szkoły językowe, które specjalizują się w nauce dzieci.

 

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x