Aby zostać agentem ubezpieczeniowym nie można być karanym, trzeba posiadać co najmniej średnie wykształcenie i pełną zdolność do czynności prawnych.
Osoba, chcąca zostać agentem będzie musiała przejść szereg szkoleń i zdać egzamin przeprowadzony przez towarzystwo ubezpieczeniowe, następnie otrzyma licencje, która uprawni go do wykonywania czynności agencyjnych.
Jakie wymagania trzeba spełnić?
Nie musisz kończyć żadnej szkoły ekonomicznej ani prawniczej, aby zostać agentem ubezpieczeniowym. Aby zdobyć licencje, wystarczy pakiet szkoleń i obowiązkowo zdany egzamin. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby osoba, mogła zostać agentem ubezpieczeniowym, zaczyna ona pięcioetapowy cykl szkoleniowy z elementami wdrożenia, egzaminami i pozwoleniami.
Obowiązki agenta ubezpieczeniowego
Zanim podejmiesz decyzję, o wybraniu kariery agenta ubezpieczeniowego, warto zapoznać się z zakresem przyszłych obowiązków. Do czynności agencyjnych, które agent ubezpieczeniowy wykonuje w swoim imieniu oraz na rzecz zakładu ubezpieczeń, zostają zaliczone takie czynności jak:
- pozyskiwanie klientów,
- wykonywanie czynności przygotowawczych przed podpisaniem umowy ubezpieczenia z klientem,
- zawieranie umów ubezpieczeniowych,
- uczestnictwo w administrowaniu oraz wykonywaniu umów ubezpieczenia.
5-cioetapowa droga do zastania agentem ubezpieczeniowym
Pierwszy etap obejmuje szkolenie. Kandydat musi nauczyć się wszystkich niezbędnych umiejętności, aby w sposób odpowiedni reprezentować swoją firmę i przedstawiać poszczególne oferty swoim klientom. Szkolenie trwa około 152 godzin. Aby rozpocząć szkolenie, kandydat musi skontaktować się z danym ubezpieczycielem, najlepiej za pośrednictwem strony internetowej.
Drugi etap obejmuje egzamin organizowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jest to test jednokrotnego wyboru, który składa się ze stu pytań, podzielonych na różne bloki tematyczne. Kandydat ma dwie godziny na udzielenie odpowiedzi.
Trzecim etapem jest umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym oraz własna działalność. Jest to dokument uprawniający osobę do reprezentowania przedsiębiorstwa przed klientem oraz określa warunki na bazie, których będzie przebiegała przyszła współpraca. Istotnym na tym etapie jest założenie własnej działalności gospodarczej.
Czwarty etap dotyczy licencji wydawanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Ostatnim, piątym etapem jest wpis agenta do rejestru. Gdy zostanie tam, umieszczone nasze nazwisko, możemy zacząć pracę jako agent ubezpieczeniowy.
Jestem agentem ubezpieczeniowym, co dalej?
Jest wiele możliwości rozwoju dla agentów ubezpieczeniowych. W pracy agenta głównie chodzi o sprzedaż ubezpieczenia współpraca z towarzystwami ubezpieczeniowymi, może odbywać się na własnych zasadach albo w oparciu o model franczyzowy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i przedsiębiorczości agenta.
Artykuł przygotowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie www: dus.net.pl