Szukaj
Close this search box.

Uszczelki gumowe – trwałe, szczelne i na wymiar

Uszczelki gumowe – trwałe, szczelne i na wymiar
Guma jest najczęściej używanym surowcem do produkcji uszczelek. Teraz można zamawiać je także na indywidualne zamówienie.

Uszczelki to powszechnie stosowane części, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniego uszczelnienia w miejscu połącznia dwóch elementów. Jednym z głównych materiałów używanych do ich wytwarzania jest guma, która nadaje im pożądane właściwości.

Dobór właściwych uszczelek jest kluczowy zarówno wtedy, gdy chodzi o uszczelnienie kranu w domu, jak również wtedy, gdy chodzi o skomplikowane mechanizmy lotnicze i kluczowe instalacje transportujące ważne media.

Jakie są główne właściwości gumy? Dlaczego wybierana jest ona tak chętnie do produkcji uszczelek? Jakie jest główne zastosowanie uszczelek gumowych?

Guma i jej właściwości

Guma jest elastomerem, który powstaje z łańcuchów polimerowych w procesie wulkanizacji. Proces ten powoduje tworzenie mostków chemicznych pomiędzy łańcuchami polimerowymi, a tym samym nadaje im przestrzenną sieć. W zależności od parametrów sieci gumy można uzyskać inne właściwości mechaniczne gumy.

Termin „guma” w przemyśle używany jest w szerokim znaczeniu na różnego rodzaju elastomery.

Wyróżniamy dwa rodzaje gumy w zależności od jej składu:

  • gumę z kauczuku naturalnego – otrzymywaną z żywicy drzewa kauczukowego
  • gumę syntetyczną – produkowaną z kauczuku syntetycznego, poliolefin

Guma syntetyczna zbudowana z poliolefin – polimerów zawierających jedynie węgiel i wodór posiada najszersze zastosowanie w przemyśle. Jest materiałem nieprzepuszczalnym dla wody i bardzo mało przepuszczalnym dla gazów. Zachowuje wysoką elastyczność w szerokim zakresie temperatur – od -60 stopni Celsjusza aż do 220 stopni Celsjusza w zależności od gatunku gumy.

Z gumy wytwarza się różnego rodzaju produktu, między innymi znajdują się wśród nich dętki oraz opony, przewody elastyczne, elementy amortyzujące, obuwie wodoodporne, odzież ochronna. Z gumy produkuje się również uszczelki.

Uszczelki gumowe – zapewniają optymalną szczelność

Uszczelki wytwarzane są z różnego rodzaju materiałów. W przeszłości często były to skóry zwierzęce i papiery, obecnie najczęściej stosuje się gumy oraz silikony.

Wykonane z gumy uszczelki są obecnie spotykane bardzo często. Ze względu na swoje właściwości guma zapewnia uszczelkom odpowiednią szczelność oraz elastyczność, dlatego też pozwala na uzyskanie optymalnej ochrony przed przenikaniem cieczy oraz gazów. Uszczelki gumowe mogą być także odporne na oleje, smary, paliwa, gorącą wodę. Mogą być zabezpieczone przed przewodzeniem prądu, ale również mogą go przewodzić, jeśli jest taka potrzeba.

Dużą zaletą gumy jest także możliwość nadania jej różnych form. Spotykamy uszczelki płaskie, profilowane, uszczelki typu „U”, uszczelki typu „D”.

Uszczelki gumowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, dlatego też są one bardzo często spotykane.

Przykładowe zastosowanie uszczelek gumowych:

  • uszczelki do okien i szyb
  • uszczelki do drzwi
  • uszczelki na krawędzie
  • uszczelki do instalacji
  • uszczelki motoryzacyjne

Dużym plusem uszczelek gumowych jest także ich łatwy montaż. Są one odpowiednio elastyczne, łatwo dopasowują się do połączenia, a dzięki temu pozwalają również na uzyskanie maksymalnej szczelności. Mogą być one również uzupełnione o warstwy samoprzylepne, co powoduje, że są szybkie i proste w zamontowaniu.

Uszczelki gumowe – także na indywidualne zamówienie

Chociaż w sprzedaży znajduje się obecnie pełna paleta różnych typów uszczelek gumowych, to jednak dobranie odpowiednich modeli nie zawsze jest możliwe. Różne kształty oraz wymiary uszczelek powodują, że w przypadku problemów z ich dopasowaniem rozwiązaniem jest usługa produkcji uszczelek na zamówienie.

Uszczelki gumowe na zamówienie mogą być wówczas indywidualnie dostosowane do miejsca, w którym mają być zastosowane – zarówno pod względem pożądanych wymiarów, jak również konkretnych właściwości.

Firmy wykonujące uszczelki gumowe na zamówienie służą pomocą w doborze właściwych materiałów, a także projektują uszczelki dopasowane indywidualnie do miejsca montażu. Po wyprodukowaniu konkretnych elementów przesyłają je do klientów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Gumopolis Sp. z o.o.

 

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x