Szukaj
Close this search box.

Szczyrk – idealne miejsce na wypady zimowe

Szczyrk

Szczyrk- idealne miejsce na wypady zimowe, gdzie oprócz nart znajdziesz liczne atrakcje.

Wokół Szczyrku położone są najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego, czyli Skrzyczne, Kliczmork, Kotarz i Skaliste. nic więc dziwnego, że zlokalizowane jest tu tak wiele wyciągów narciarskich oraz doskonale przygotowanych tras narciarskich, zarówno zjazdowych, jak i biegowych, łącznie z największym w Polsce kompleksem Szczyrk Mountain Resort.

Szczyrk – idealne miejsce na wypady zimowe

Chyba najbardziej znany jest Ośrodek Narciarski Skrzyczne COS. Centralny Ośrodek Sportu dysponuje nie tylko nowoczesnymi trasami, ale też całoroczną kolejką krzesełkową na Skrzyczne. Podczas dwuodcinkowego wjazdu czteroosobowymi nowoczesnymi kanapami (najpierw na Jaworzynę, później na szczyt) można podziwiać panoramę Beskidów, a przy bezchmurnej pogodzie- nawet Tatry.

Będąc w Szczyrku, warto odwiedzić też najnowszy, oddany do użytku ledwie w grudniu 2016 roku kompleks narciarski Beskid Sport Arena z nowoczesną sześcioosobową kanapą i kilkoma wyciągami orczykowymi. Jedną z jego największych atrakcji- nie tylko dla dzieci- jest całoroczny tor saneczkowy grawitacyjny Tatrabob, który umożliwia jazdę z prędkością nawet 40 kilometrów na godzinę.

Trasy zjazdowe są bardzo zróżnicowane pod względem trudności, a z większości wyciągów można korzystać bez odpinania nart, co bardzo poprawia komfort uprawiania narciarstwa zjazdowego. Niewątpliwą zaletą są liczne szkółki narciarskie.

Narty to jednak nie wszystko. Zwłaszcza zimą w miejscowości ożywalegenda o Bartosicku. Ponoć na jego łące, w mroźne noce, można go dostrzec, jak siedząc na pniocku przy ognisku, kurzy cybucha, a z nastaniem dnia postać gospodarza blednie i rozwiewa się. A wszystko to na przestrogę sąsiadom, którzy pewniej zimy, gdy śniegi zasypały chałupkę Bartosicka, nie przyszli mu z pomocą. Kiedy nadeszła wiosna i śniego zaczął topnieć, okazało się, że biedny gospodarz i jego zwierzęta zamarzli…

W Szczyrku nie brakuje też innych ciekawych miejsc. W drodze na Klimczok warto odwiedzić: „Chatę w dechę”. W tym gospodarstwie znajduje się największy w Beskidach prywatny zbiór starych motocykli, radioodbiorników lampowych, gramofonów, przedmiotów codziennego użytku z dziewiętnastego i dwudziestego wieku, a także rękodzieła ludowego.

Jeśli jesteś miłośniczką niebanalnej architektury, spodoba Ci się sanktuarium świętego Jakubs Apostoła, które jest drewnianą świątynią z około 1800 roku należącą do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Warto zwrócić uwagę na zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę z 1800 roku oraz siedemnastowieczny obraz świętego Jana. Malownicza lokalizacja sanktuarium sprawia, że jest często odwiedzanym miejscem przez turystów także zimą. Insteresujące są także schroniska turystyczne położone w okolicach Szczyrku- szczególnie: Skrzyczne, Klimczok i Chata Wuja Toma.

Jeśli kibicujesz naszym skoczkom, obejrzyj również kompleks skoczni Skaliste- to tu podczas treningów i zawodów wykuwali swoje talenty przyszli mistrzowie Polski- Adam Małysz oraz Kamil Stoch.

Na zakończenie pobytu warto się również skusić na przejażdżkę tradycyjnym góralskim kuligiem przy blasku pochodni oraz żywiołowej lokalnej muzyce.

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x