Szukaj
Close this search box.

Smog czyli cichy zabójca

smog

smog – Chcę poruszyć temat smogu. Jest o nim ciągle głośno nie tylko w mediach. Jednak większość ludzi nadal nie wie czym on naprawdę jest i jakie są jego skutki kiedy jest go za dużo w powietrzu.

Smog czyli cichy zabójca

Smog to nic innego jak bardzo duża ilość zanieczyszczeń w atmosferze, niestety w skutek nieodpowiednich działań człowieka, niekorzystnych zjawisk pogodowych – dużego zamglenie oraz braku wiatru. W skład smogu wchodzą : związki chemiczne, pyły i duża wilgotność, które są bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Skład smogu jest alergizujący może wywoływać astmę oraz jej napady – potwierdzono badaniami iż 15% przypadków zachorowań można przypisać zanieczyszczeniu powietrza. Smog może także powodować przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz niewydolność oddechową oraz zatrzymanie układu krwionośnego.

Smog powoduje również zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka oraz zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Występują dwa rodzaje Smogu : Smog Londyński- który występuje w miesiącach od listopada do stycznia podczas wzrostu temperatury powietrza wraz z wysokością.

W jego skład wchodzą : sadza, tlenki węgla, tlenki azotu oraz dwutlenek siarki. Substancje które zawiera smog zawierają również dym tytoniowy, czy dym spalanej świecy. Smog typu Los Angeles : tworzy się głównie w miesiącach letnich. Składa się głównie z tlenku węgla oraz tlenku azotu. Smog w Polsce występuje głównie w okresie grzewczym – czyli w miesiącach od września do kwietnia, ponieważ wtedy smog jest powodowany niską emisją.

W Polsce najbardziej zanieczyszczonymi miastami są : Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Opoczno, Wodzisław Śląski, Kraków, Nowy Sącz, Sucha Beskidzka oraz Skawina. Władze miast w Polsce toczą walkę z zanieczyszczeniem powietrza w następujący sposób : proponują dotacje na wymianę kotłów opałowych, badają za pomocą dronów stężenie smogu w powietrzu. Wprowadzają również ustawy antysmogowe, próbują walczyć z cichym zabójcą ograniczając stosowanie szkodliwego węgla. Niestety nie wszystkich ludzi stać na wymianę pieca czy też zakup tańszego opału dlatego też władze szukają różnych rozwiązań aby pomóc mieszkańcom, być może poziom smogu w Polsce spadnie dzięki takim rozwiązaniom.

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x