Szukaj
Close this search box.

Słowacja – muzea, które warto zobaczyć

Słowacja – muzea, które warto zobaczyć

Wydaje się, że choć wielu Polaków udaje się na Słowację dość często, jest to jednak ten z naszych sąsiadów, o którym wiemy stosunkowo niewiele. Warto więc to nadrobić choćby zwiedzając tamtejsze muzea.

Można na przykład wybrać się do stołecznego Muzeum Transportu. Ekspozycję w Bratysławie otwarto w 1999 roku. Zlokalizowana jest na terenie magazynów kolejowych. Same zabudowania magazynów pochodzą z XIX stulecia. Prezentowane w muzeum eksponaty pochodzą z różnych okresów rozwoju Oprócz modeli aut, które wyjeżdżały z fabryk Skody oraz Tatry, znajdziemy tam także modele Forda, Mercedesa czy rosyjskiej marki ZIL. Oprócz samochodów w Muzeum Transportu znajdują się również motocykle oraz – co nie dziwi ze względu na siedzibę tego miejsca – lokomotywy i wagony takie jak na przykład: lokomotywa ST44. Z kolei auta prezentowane w ramach ekspozycji w Bratysławie to choćby Mercedes 260, który z taśmy produkcyjnej zjechał w 1928 roku. Wizyta w stołecznym słowackim muzeum transportu to swego rodzaju podróż sentymentalna dla wielu miłośników różnego typu oldtimerów.

Z kolei entuzjastom sztuki powinno przypaść do gustu Muzeum Narodowego w Bratysławie. Tutaj trzeba zaznaczyć, że choć część zbiorów znajduje się w głównej siedzibie, pod jurysdykcję muzeum narodowego podlega jeszcze kilkanaście innych placówek o podobnym charakterze. Wymienić warto tutaj muzeum w Modrym Kamieniu – mieście na południu kraju. W samej Bratysławie znajduje się z kolei na przykład Muzeum Historii Naturalnej. Wszystkie placówki starają się jak najbardziej skrupulatnie oddać słowackie dziedzictwo – zarówno te materialne, jak i niematerialne. Muzeum Narodowe zainaugurowało swą działalność w 1961 roku.

W jego skład wchodzi również Muzeum Wsi Słowackiej, które mieści się w skansenie zlokalizowanym w miejscowości Martin na północy kraju. Można zobaczyć tam, jak toczyło się życie naszych południowych na przestrzeni kilku stuleci. Mowa tu o przestrzeni czasowej obejmujący okres od wieku XIX, aż do połowy dwudziestego. Pomysł powstania tego typu placówki kiełkował już w latach 30 jednak do oficjalnego otwarcia doszło w roku 1964. W skład skansenu składającego się na muzeum wchodzi między innymi kościół, wiejski dom czy dzwonnica.

Wybierając się do Słowacji, nie powinniśmy mieć raczej problemów z barierą językową. Nieco inaczej może być z płatnością choćby za pamiątki w momencie, gdy metoda bezgotówkowa nie będzie możliwa. Wtedy warto mieć przy sobie pewną ilość gotówki. By ją wymienić można skorzystać na przykład z kantoru online. Taka opcja pozwala na zrealizowanie całej transakcji w kilka minut bez wychodzenia z domu. Istnieje możliwość wybrania dwóch opcji dostawy: na adres domowy lub do punktu odbioru. Wystarczy tylko zaznaczyć odpowiedni wariant w formularzy. Gotówkę można też odebrać osobiście. W naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex, posiadamy ponad 60 walut z całego świata. 

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x