Szukaj
Close this search box.

Podstawowe informacje na temat kołowrotków baitcastowych firmy DAM

Podstawowe informacje na temat kołowrotków baitcastowych firmy DAM

Co to jest kołowrotek wędkarski ?

Kołowrotek castingowy to rodzaj kołowrotka wędkarskiego. Do tej pory był to najczęściej wybierany rodzaj kołowrotka przez wędkarzy. Podstawowa konstrukcja kołowrotka wędkarskiego jest zazwyczaj podobna we wszystkich dostępnych kołowrotkach na rynku, ale występują pewne różnice. Mianowice główne różnice:

Może mieć więcej niż jedną rolkę castingową. Oznacza to, że kołowrotek może być używany na kilka różnych sposobów w zależności od tego, jakie warunki są najbardziej odpowiednie do łowienia. Z kolei przykładem dołączonego lub sprzężonego kołowrotka może być żyłka lub przypon.

Istnieje też inny styl łowienia, przeciwprądowy. Kołowrotek przeciwprądowy ma stałą linkę na zewnątrz (tej samej długości co linka przechodząca przez szpulę).

Kołowrotki wędkarskie są zaprojektowane tak, aby składały się z co najmniej dwóch części: prowadnicy żyłki i szpuli. Prowadnica linki to element, który łączy szpulę z kołowrotkiem i dba o wyrównanie linek podczas ich rzutu. Sama szpula jest ciągnięta przez wodę. Każdy kołowrotek ma specjalną prowadnicę żyłki dla różnych rodzajów żyłek, i każdy z nich ma inną szpulę. Szpula jest wypełniona wodą. Kiedy linka jest skręcona wokół prowadnicy, podciąga się na szpuli, aż osiągnie swoją górną pozycję. To powoduje, że woda podnosi się w celu naciągnięcia następnego zestawu linek. Sklepy z rolkami czy sklepy wędkarskie zazwyczaj sprzedają zestawy rolek, ale można też dostać rolki pojedynczo. Dobra szpula jest zaprojektowana tak, aby łatwo się otwierała i zamykała.

Jakie są właściwości kołowrotków baitcastowych DAM ?

Kołowrotek baitcastowy Dam przeznaczony jest dla grubszych linek i zarazem długich. Najlepiej go zastosować w przypadku, gdy chcemy łowić duże ryby i skorzystać z większych przynęt. W zestawie z dobrą wędką, kołowrotek ten idalnie nada się na łowienie szczupaków. Posiada 6 uszczelnionych łożysk. Warto dodać, że dzięki wysokiej jakości materiałów jest wysoce odporny na działanie słonej wody. W zależności od modelu mogą posiadać dwa dwa łożyska, które trzymają oś główną. Warto nadmienić, że również jest wytworzona ze stali nierdzewnej.

Historia i ciekawostski na temat słynnego niemieckiego producenta sprzętu wędkarskiego DAM

D.A.M. czyli Deutsche Angelgerate Manufaktur to frma, która powstała w 1875 roku. Jej założycielami byli bracia Oskar i Fritz Ziegenspeck. Od samego początku powstania ich firmy specjalizowali się w produkcji sprzętu wędkarskiego. Początkowo swoje produkty dostarczali na terenie Niemiec. Natomiast od 1902 r. także w innych krajach Europy. Pierwszym innowacynym produktem firmy DAM był „Damyl”, była to żyłka wykonana z włókien syntetycznych oraz „Super”, czyli pierwszy prototyp kołowrotka spinningowego o dwóch prędkościach zwijania.

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x