ktory polski krol zdobyl moskwe

Znaleziony temat: ktory polski krol zdobyl moskwe

„Jak Kazimierz Jagiellończyk zdobył Moskwę? Poradnik dla miłośników historii Polski”

Historia Polski pełna jest interesujących wydarzeń, a jednym z nich jest zdobycie Moskwy przez Kazimierza Jagiellończyka. Dlaczego i jak doszło do tego zwycięstwa? Przedstawiamy poradnik dla wszystkich miłośników historii Polski.

Kazimierz Jagiellończyk był jednym z najwybitniejszych władców Polski. To właśnie on przypieczętował panowanie dynastii Jagiellonów nad Polską. Jednym z największych osiągnięć Kazimierza był sukces wojenny – zdobycie Moskwy w 1480 roku.

Większość ludzi kojarzy Moskwę z Rosją, ale w XV wieku było to jedno z księstw ruskich. Moskwa była wówczas miastem o strategicznym znaczeniu i kontrola nad nią była bardzo pożądana przez wielu władców.

Kazimierz Jagiellończyk postanowił podjąć wyzwanie i zaatakować Moskwę. W 1471 roku podpisał sojusz z Hospodarem Mołdawii, Stefanem III Wielkim, który miał wesprzeć go w walce. Jednak pierwsza wyprawa w 1472 roku zakończyła się porażką.

Jednak Kazimierz nie zrezygnował i w 1480 roku ponownie ruszył na Moskwę. Tym razem dołączyły do niego wojska hospodara mołdawskiego oraz oddziały litewskie. Wojna trwała kilka miesięcy i była bardzo zacięta. Ostatecznie wojska polsko-litewsko-mołdawskie odniosły zwycięstwo i zdobyły Moskwę.

Jak udało się osiągnąć sukces? Wojska Kazimierza były bardzo dobrze zorganizowane i wyposażone. Wprowadził on też nowe taktyki wojskowe, dzięki którym udało mu się osiągnąć przewagę nad wrogiem. Jednym z kluczowych czynników było również sojusznicze wsparcie ze strony hospodara mołdawskiego.

Podsumowując, zdobycie Moskwy przez Kazimierza Jagiellończyka było nie tylko zwycięstwem militarnym, ale też dowodem na jego polityczne umiejętności. Dzięki temu osiągnięciu Polska stała się jeszcze bardziej wpływowym graczem na arenie międzynarodowej.

Jeśli interesujesz się historią Polski i chcesz dowiedzieć się więcej o temacie, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiedz się, jak Kazimierz Jagiellończyk zdobył Moskwę i jakie były przyczyny tego ważnego wydarzenia.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: ktory polski krol zdobyl moskwe

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x