Szukaj
Close this search box.

Jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać – Bieganie staje się coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Coraz częściej na ulicy można spotkać biegaczy, co ciekawe każdy z nich jest zadowolony.

Jak zacząć biegać

Obserwując innych, stawiamy pierwsze kroki biegowe i czujemy rozczarowanie spowodowane szybkim zmęczeniem. Nie należy się jednak zniechęcać bo przecież każdy kiedyś rozpoczynał swoją przygodę z bieganie,. Aby zacząć biegać warto zrobić to z głową, zaczynając od 2-3 treningów w tygodniu.

Pierwszym etapem jest określenie, na jakim etapie jesteśmy. Jeżeli mamy sporą nadwagę i od kilku miesięcy nie ruszaliśmy się z domu, warto zacząć swoją przygodę z bieganiem od spacerów. Dzięki temu, przyzwyczaimy swój organizm do wysiłku, unikniemy kontuzji, w tym zapobiegniemy przeciążeniu stawów. Początkowo mogę to być spacery 30-60 minutowe. Następnie, gdy organizm się przyzwyczai zwiększamy tempo i energicznie maszerujemy. Gdy ten etap nie będzie nam już sprawiał trudności warto zacząć bieganie – na początku przeplatamy marsz z bieganiem.

W pierwszej fazie biegania, może okazać się, że większość naszego treningu stanowi marsz a nie bieg, ale już po kilku treningach można zaobserwować poprawę formy. Dobrze jest, aby wyznaczyć sobie cel – np. 30 minut ciągłego biegu. Gdy to osiągniemy możemy skupić się na poprawie szybkości, tak aby przebiec 5 km w jak najkrótszym czasie.
W internecie jest wiele planów treningowych, zarówno dla początkujących biegaczy, jak i tych bardziej zaawansowanych. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś jednak samodzielnie ustalił swój plan treningowy.

Ważnymi elementami, które powinny towarzyszyć przy treningu są rozgrzewka i po-treningowe rozciąganie, Nie wolno rezygnować z tych aktywności, ponieważ minimalizują one ryzyko kontuzji i wystąpienia zakwasów.
Jak już złapiemy bakcyla to należy pamiętać, aby nie biegać codziennie – mięśnie muszą mieć czas na regenerację.
Obojętnie czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem czy jesteś już zaawansowanym biegaczem pamiętaj o odpowiednim obuwiu – dobrze dopasowane buty powodują amortyzację, dzięki czemu można uniknąć kontuzji stóp.

Bieganie ma sporo zalet – jest to sport tani, który można uprawiać o każdej porze roku, w każdym zakamarku świata. Jak każda aktywność fizyczna przy zbilansowanej diecie, bieganie powoduje, utratę zbędnych kilogramów, pozbycie się cellulitu, wysmuklenie ciała oraz lepsze samopoczucie.

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x