Pompy ciepła cieszą się sporym zainteresowaniem, gdyż pozwalają bardzo dużo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i warto je wybierać. Najlepsze pompy mogą sprawdzać się bardzo dobrze i postawienie na takowe będzie dawało znakomite rezultaty. Rachunki za ogrzewanie ulegną dzięki postawieniu na takie urządzenia bardzo wyraźnemu obniżeniu. Pompy mogą występować jednak w różnych wersjach. Najtańsze są pompy powietrzne. Przedstawiamy zatem czy warto je wybierać i jak radzą sobie z dostarczaniem ciepła w okresie zimowym.
Sprawność określona w specyfikacji
W przypadku każdej oferowanej na rynku pompy ciepła udostępniane są jej parametry techniczne, które pozwalają na określenie jak pompa poradzi sobie w niskich temperaturach. Producenci najczęściej sprawnością przedstawiają w formie parametru COP. Jest on przy tym przedstawiany dla pewnego zakresu temperatur. Warto zatem zwrócić uwagę na te parametry. W przypadku pomp powietrznych najlepiej wybierać takie, które wykazują się możliwie najwyższą sprawnością. Daje to gwarancje tego, że nawet przy niskich temperaturach zimą nadal będziemy mogli korzystać z tego właśnie sposobu dostarczania ciepła co jest naprawdę bardzo istotne i bardzo ważne.
Niższa efektywność w okresie zimowym
Pompy powietrzne z uwagi na to, że są zasilane powietrzem zewnętrznym zimą produkują zdecydowanie mniej energii cieplnej. Dlatego też w wielu układach zimą są one wspomagane przez klasyczny piec, który daje możliwość dostarczania ciepła. W takich układach sterownik wybiera to źródło ciepła, które w danym momencie jest bardziej ekonomiczne. Dzięki temu również można się cieszyć bardzo tanim ogrzewaniem konkretnej przestrzeni.
Podsumowanie
Zimą zatem pompy powietrzne nadal mogą dostarczać ciepło, ale należy pamiętać o tym, że ich efektywność zdecydowanie spada. Najlepiej zatem w taki sposób przygotować układ, aby był on wspomagany przez inne źródło ciepła. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie stałej temperatury w konkretnym mieszkaniu i warto zainteresować się takimi właśnie rozwiązaniami. Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, które pomoże w dopasowaniu idealnego układu ogrzewania, który będzie ekonomiczny, a zarazem dostarczy odpowiednie ilości energii.