Posiadanie własnego jachtu wiąże się z koniecznością dbania o niego. Jachtem należy odpowiednio się zajmować, żeby nie tracił swojej wartości oraz żeby był ciągle sprawny. Po zakończonym sezonie, jacht musi przeczekać zimę. Należy dobrze zorganizować jego zimowanie, żeby na wiosnę oszczędzić sobie niepotrzebnych wydatków. Poniżej podpowiemy, jak zabezpieczyć swoją łódź w taki sposób, żeby przeczekała zimę w bezpieczny sposób.
Spis Treści
Dobrze przygotuj jacht do zimy
Wiele osób decyduje się na oddanie swojego jachtu do zimowania pod dachem w klubach żeglarskich. Kluby takie jednak dysponują ograniczoną liczbą miejsc, poza tym, za zimowanie jachtu w takim miejscu trzeba zapłacić. Dlatego sporo osób, raczej decyduje się na pozostawienie jachtu na wolnym powietrzu.
Przygotowanie swojego jachtu do okresu zimowego należy zacząć od oczyszczenia go z wszelkich przedmiotów, które na nim się znajdują. Należy wynieść z niego ubrania, śpiwory. Należy usunąć z niego wszelkie materace, kamizelki, liny, akumulatory, żagle oraz wszystkie inne elementy, którym niskie temperatury mogą zaszkodzić.
Potem należy wyslipować jacht. Należy to zrobić ostrożnie i z rozwagą. Wyslipowaną łódź należy położyć stabilnie na kobyłkach. Trzeba je rozmieścić pod kadłubem, w miejscach występowania wzmocnień konstrukcji. Dzięki temu jacht będzie spoczywał na nich stabilnie. Jacht dobre jest ustawić tak, żeby woda mogła bez problemu wypływać z jego kokpitu.
Kolejnym krokiem będzie dokładne umycie jachtu. Proces mycia dobrze jest rozpocząć od przetarcia wszystkich elementów wodą z jakimś detergentem. Potem koniecznie należy opłukać całą powierzchnie łodzi. Opłukiwanie jachtu dobrze jest wykonywać myjką ciśnieniową, która jest wygodna i skuteczna. Pamiętaj także o dokładnym przeczyszczeniu wszystkich elementów, które można wyjąć (szuflady, gretingi). Po zakończeniu mycia, trzeba przystąpić do suszenia jachtu.
Gdy jacht już wyschnie, warto zabezpieczyć go przed pleśnieniem. Należy zakupić odpowiedni preparat do materiału, z którego wykonany jest jacht i wykonać zabezpieczenie. Potem koniecznie trzeba pozostawić w naszej łodzi, jak najwięcej otwartych elementów. To znaczy: podnosimy podłogi, otwieramy wszystkie drzwiczki, odkręcamy korki spustowe.
Przykrycie łódki
Następnym etapem w przygotowaniu naszej łodzi do zimy, będzie jej przykrycie. Przykrycie jachtu jest bardzo istotne, żeby jak najbardziej ograniczyć wpływ zewnętrznych warunków na naszą łódź. Materiał, który przykryje łódź, musi wytrzymać nacisk grubej warstwy śniegu, a także musi wytrzymać uderzenia mocnego wiatru.
Plandekę należy po narzuceniu na łódź, odpowiednio mocno przywiązać linką, która będzie przewleczona pod kadłubem. Jako kalenicy naszego „namiotu” warto użyć masztu. Plandekę należy odpowiednio mocno naciągnąć, żeby przetrwała całą zimę. Od dziobu oraz od rufy, plandeka nie powinna być zamknięta. Powietrze powinno móc bez problemu dostać się do jachtu.
Jaką plandekę wybrać?
Specjalne plandeki dostępne są w sklepach żeglarskich. Można zakupić je w różnych rozmiarach, w zależności od wielkości jachtu. Pamiętajmy, że plandeka powinna być nieco dłuższa niż długość naszej łodzi.
Porządne założenie plandeki na nasz jacht kończy jego przygotowanie do zimy. Oczywiście, co pewien czas warto doglądać naszego jachtu, czy wszystko z nim w porządku.
Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl |