Szukaj
Close this search box.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto – Wkrótce wpadną w utrzymanie zmienione przepisy ustawy o pomocach płatniczych, które dadzą odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na złe konto. Rzecznik Finansowy radzi gdy to spowodować.
Nowelizację ustawy o pomocach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną wchodzić w rozwoju 3 miesięcy po publikacji ustawy w Serwisie Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

 

– Z efektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem wielkich problemów. W skrajnych wypadkach klienci zostawaliśmy w ostatni rozwiązanie pieniądze, bowiem nie było mechanizmu zmuszającego odbiorcę do zwrotu środków. Dzięki tej zmianie w większości przypadków kupimy je chociażby w ruchu kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W działalności pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego klienta (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach wykonywanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta czy nawet wykonały przelew na konto podane np. w materiałach informacyjnych. Do ostatniej chwili, nie było złotej i ciągłej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownicy, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie pokazywał swój bank lub WZROST o tym fakcie. Ten będzie uznawał 3 dni na poinformowanie konsumenta o błędzie i konwencjach braku zwrotu środków w rozwoju 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie rozwiązywany na określony rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w rozwoju 1 dnia roboczego będzie kierował je na konto klienta. Gdy w umowę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w rozwoju 30 dni, bank lub RUCH będzie przymuszony do przekazania płatnikowi danych klienta.

– Zapewni to skuteczne dochodzenie roszczenia na możliwości sądowej. Podstawę prawną tworzyć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest zasadne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W działalności znaczy to, że odbiorca omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie dodatkowo koszty połączone z biegiem.

Impulsem do wykonania proponowanych zmian stanowiły tematy zgłaszane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach akcji Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wezwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w celu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, jakie stanowiły problemem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Poradzie Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do wymianie w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x