haiju

Znaleziony temat: haiju

Haiju – jak pisać japońskie poezje?

Haiju to japoński rodzaj poezji, który zyskuje coraz większą popularność także w Polsce. Składa się on z trzech wersów: pierwszego o pięciu sylabach, drugiego o siedmiu sylabach oraz trzeciego znowu o pięciu sylabach.

Jak napisać haiju? Przede wszystkim należy wybrać temat, który skłoni nas do refleksji. Mogą to być przykładowo doświadczenia z naturą, zwierzętami, ludźmi czy krajobrazami. Następnie należy wybrać słowa, które wprowadzą naszych czytelników w nastrój, jaki chcemy przekazać.

Warto pamiętać, że w haiju nie ma miejsca na zbędne słowa, powinno być prosto, a jednocześnie oddawać emocje i odczucia autora. Najlepiej zacząć od zapisania swoich myśli na kartce papieru, a następnie dopracowywać wersy, usuwając zbędne słowa i wyrażenia.

Japońskie poezje haiju są także zwykle związane z porami roku. Wiosna, lato, jesień i zima to tematy, które pojawiają się często w tych utworach.

W Polsce powstają także liczne haiju, które nawiązują do naszych realiów klimatycznych. Przykładowo, haiku o złotej polskiej jesieni czy haiku o mroźnej zimie z pokrywą śniegu.

Po napisaniu haiju warto przeczytać go jeszcze kilka razy, sprawdzając, czy nie ma w nim zbędnych słów, czy nie brakuje mu czegoś ważnego.

Haiju to piękna forma poezji, która pozwala nam przemyśleć otaczający nas świat i wyrazić swoje odczucia w krótkiej, lecz treściwej formie. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w tworzeniu haiju i dzielenia się nimi z innymi.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: haiju

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x