Endodoncja (leczenie kanałowe)

Endodoncja (leczenie kanałowe)

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, polega na oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z chorej miazgi, która uległa nieodwracalnemu zapaleniu w związku z długo nieleczoną lub leczoną nieskutecznie próchnicą. Następnie endodonta dezynfekuje kanały i szczelnie wypełnienia specjalistycznymi materiałami.

Stomatologia Nowy Targ – Dental Protect. Serdecznie zapraszamy!

Ząb składa się z korony i korzenia. Korona to cześć zęba widoczna w jamie ustnej, korzeń utrzymuje ząb w kości. Korona zęba składa się z trzech warstw:

  • szkliwa położonego zewnętrznie,
  • zębiny położonej tuż pod nim,
  • miazgi.

Wewnątrz zęba znajdują się komora i kanały, a w nich miazga (potocznie nazywana nerwem). Kiedy dojdzie do zainfekowania miazgi, np. przez głęboki ubytek próchnicowy, wówczas niezbędne okazuje się leczenie endodontyczne. Polega ono na usunięciu i wypłukaniu zakażonych bakteriami tkanek oraz dokładnym wypełnieniu gutaperką systemu kanałów. Materiał wypełnieniowy widoczny jest na zdjęciach RTG jako białe linie.

Dzięki leczeniu endodontycznemu Pacjent może zachować nawet bardzo zniszczone zęby, bez konieczności ich ekstrakcji (wyrwania), ponadto niwelowane jest ryzyko rozwoju poważnych zakażeń, które mogą być niebezpieczne dla całego organizmu. To możliwe dzięki innowacyjnym technologiom oraz niezwykle precyzyjnym narzędziom, którymi posługują się nasi doświadczeni endodonci z Dental Protect w Nowym Targu.

Jest to skomplikowany zabieg – od dokładności i precyzji wykonania zależy utrzymanie zęba oraz brak bólu. Dawniej zęby leczone kanałowo wraz z upływem czasu ciemniały i przebarwiały się. Teraz tego problemu już nie ma, a zęby, które się przebarwiły po leczeniu endodontycznym, można rozjaśnić/wybielić.

Stan zapalny

Do stanu zapalnego w zębie dochodzi, kiedy do miazgi dostają się drobnoustroje wywołujące stan zapalny – na ogół objawia się to bardzo ostrym bólem, a infekcja może się rozprzestrzenić na kość i/lub spowodować całkowite obumarcie miazgi. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku obumarcia miazgi i rozpadu tkanek przez jakiś czas może nie być dolegliwości bólowych.

Wskazania

Wskazania do leczenia kanałowego to m.in.:

  • zapalenie miazgi,
  • martwica miazgi,
  • niedopełnione kanały korzeniowe (tzw. ponowne leczenie kanałowe lub reendodoncja),
  • zmiany okołowierzchołkowe,

Przygotowanie

Leczenie kanałowe może się odbywać w znieczuleniu miejscowym, które nie wymaga specjalnego przygotowania, lub w znieczuleniu ogólnym, w przypadku którego konieczne jest dostarczenie przez Pacjenta aktualnych wyników badań ogólnych i zakwalifikowanie do narkozy przez anestezjologa. Każdy przypadek leczenia wymaga jednak wizyty wstępnej, podczas której lekarz przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny. Następnie wykonuje zdjęcie RTG i na tej podstawie może ocenić kanały korzeniowe (wielkość, kształt) oraz otoczenie zęba.

Przebieg leczenia

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od usunięcia próchnicy z zęba, a następnie wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych i osłonięcia zęba koferdamem. Jest to specjalna guma, która chroni ząb przed bakteriami obecnymi w ślinie i środkami chemicznymi używanymi do oczyszczania kanału. Następnie endodonta, używając narzędzi wykonanych ze stopów niklu i tytanu, oczyszcza i opracowuje chorą tkankę, usuwając bakterie z zainfekowanej miazgi i otaczającej ją zębiny. Precyzyjne oczyszczenie zęba umożliwia specjalistyczny sprzęt mikroskopowy, dzięki któremu specjalista uzyskuje dokładny obraz zmian chorobowych.

Zaawansowana technologia pozwala na wykonanie nawet najbardziej skomplikowanego zabiegu na wąskich i krętych kanałach.

Następnie, po dokładnej dezynfekcji i osuszeniu zęba, wolne przestrzenie w kanałach wypełniane są tzw. materiałem biozgodnym – najczęściej gutaperką. Jest to nietoksyczna, naturalna substancja (polimer), która nie wpływa negatywnie na układ odpornościowy organizmu. Dzięki niej możliwe jest hermetyczne zamknięcie korzenia i zabezpieczenie go przed ponownym wniknięciem bakterii. Materiał ten pozyskuje się podobnie jak naturalny kauczuk.

Stomatologia Nowy Targ – Dental Protect

Do leczenia kanałowego używamy najnowocześniejszego sprzętu, który umożliwia lekarzowi dokładne oczyszczenie i skuteczne wyleczenie chorego zęba. Dzięki precyzyjnym narzędziom, nowoczesnym technologiom i wieloletniemu doświadczeniu leczymy nawet najtrudniejsze przypadki.

Odbudowa zęba w zakresie użytego materiału i wielkości jest różna, w zależności od rodzaju leczonego zęba. Często np. w przypadku leczenia zębów trzonowych z dużym wypełnieniem ubytku pokrywa się je koroną protetyczną.

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką – stomatologia Nowy Targ, Dental Protect, ul. Szaflarska 89A, tel. 793 373 494

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x