Dom Modlitwy Cukermana

Dom Modlitwy Cukermana

Dom Modlitwy Cukermana  – Dziś w jego wnętrzu urządzane są warsztaty i prelekcje, a każdy, kto odwiedzi to miejsce, będzie mógł zdobyć wiele cennych informacji na temat kultury żydowskiej. Będzin, jako miasto zamieszkiwane przed wojną przez liczną społeczność żydowską, może się pochwalić wieloma cennymi judaikami.

Dom Modlitwy Cukermana

W gronie takich zabytków znajduje się m. in. Dom Modlitwy Cukermana. To miejsce wyjątkowe, w którym czas jakby się zatrzymał.

Dom Modlitwy Cukermana został założony w kamienicy, która przed wojną należała do rodziny Cukiermanów. Ową kamienicę, ze względu na długie oficyny, nazywano Bramą Cukermana. To określenie stosowane jest zresztą i dziś, choć znajdujące się tu pomieszczenia już dawno zmieniły swe przeznaczenie. Najlepszym okresem w dziejach kamienicy Cukiermanów okazał się okres międzywojenny. W tym czasie Nuchim, głowa rodu i właściciel kamienicy, postanowił jedno z pomieszczeń zaadaptować na dom modlitwy.

Był to jeden z kilkudziesięciu prywatnych domów modlitw, jakimi mógł się poszczycić przedwojenny Będzin. Dzieje Domu Modlitwy Cukermana są zbliżone do losów innych obiektów tego typu. Do 1939 roku dom ten służył miejscowej społeczności żydowskiej, a przede wszystkim rodzinie Cukiermanów oraz innym mieszkańcom kamienicy.

W czasie wojny Żydzi przesiedleni zostali do getta, a następnie – wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Zagłada przyniosła śmierć większości mieszkańców Bramy Cukermana, a pozostawione przez Żydów budynki zaczęto przemieniać w mieszkania, mające służyć nowym lokatorom. Na mieszkanie przerobiono również Dom Modlitwy Cukermana. Zdobiące ściany malowidła zostały pokryte nową warstwą farby, z czasem zapomniano też o pierwotnej funkcji tego lokalu. Dopiero w początkach XXI wieku na nowo odkryto ten niezwykły dom modlitwy. Szybko zaopiekowała się nim fundacja, którą nazwano „Bramą Cukermana”.

Dzięki pracy społeczników i miłośników historii, udało się zrekonstruować część dawnych malowideł. Te osoby, które odwiedzą dziś wnętrze Domu Modlitwy Cukermana, będą mogli ujrzeć m. in. zabytkowe mezuzy oraz ujrzeć polichromie, przedstawiające m. in. groby królewskie domu Dawida oraz panoramę Jerozolimy.

 

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x