Szukaj
Close this search box.

Czy aby pracować jako programista, trzeba skończyć studia?

Czy aby pracować jako programista, trzeba skończyć studia?

Bardzo częstym argumentem przeciw uczęszczaniu dziecka na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne, jest stwierdzenie, że to, czego maluch nauczy się w najwcześniejszych latach, nie da mu możliwości rozwoju w przyszłości. Zakłada się, że praca zawodowa najczęściej łączy się z wykształceniem i umiejętnościami zdobytymi podczas studiów. W dużej mierze tak to wygląda, ale nie jest to reguła. Okazuje się, że choćby w branży IT, jako programiści mają szansę zaistnieć pasjonaci, którzy nigdy nie korzystali z edukacji informatycznej na wyższym stopniu, niż ta zdobyta w szkole i podczas dodatkowych kursów, nawet w młodym wieku.

Dyplom.

Dokument potwierdzający wykształcenie wyższe, szczególnie potrzebny na stanowisko, gdzie podczas procesu rekrutacji potrzebne jest… wykształcenie wyższe. Jednak okazuje się, że wielu pracodawców szukających pracowników, dla których programowanie jest pasją, w znacznie mniejszym stopniu ocenia kandydatów na podstawie ukończonych przez nich kierunków, a częściej pyta po prostu o doświadczenie, możliwości i plany na przyszły rozwój. Czasami wyżej cenione są bootcampy online, czy nawet początkowe warsztaty programowania dla dzieci w Akademii Programowania, podczas których uczy się programowania w praktyce. Dowodem może być to, że wiele ze stanowisk programistycznych na rynku, jest obsadzanych przez ludzi nieposiadających tytułu naukowego, ukończonych studiów, a czasem wyłącznie hobbystów, którzy postawili sobie za cel, samodzielną naukę programowania lub kiedyś kurs programowania dla dzieci i młodzieży online. Jednak nie należy mówić, że studia nie przydadzą się kompletnie do niczego. Co mamy dzięki studiom? Choćby wiedzę…

Wiedza.

Czasem można zadać sobie pytanie, a po co programiście wkuwanie teorii, skoro ważne jest to, co wypływa spod jego palców? Otóż studia wspierają kompleksową wiedzę i czasem taka teoretyczna nauka fizyki czy statystyki, może zaskoczyć swoją funkcjonalnością podczas pracy kodera.

Konieczność.

Czy zatem studia są konieczne, aby pracować jako programista? Nie. Nie są niezbędne, ale na pewno się przydają. Można zdobyć duże doświadczenie przy samodzielnej nauce w dorosłym życiu, czy stopniowym zdobywaniu wiedzy poprzez kurs programowania dla dzieci i młodzieży w Akademii Programowania, na które rodzice wysyłają już nawet kilkuletnie dzieci. Można też postawić na kształcenie się w najbardziej konwencjonalny sposób, poprzez ukończenie odpowiednich kierunków. Jednak to, co będzie definiować nas jako programistę to zapał i odpowiednia ilość poświęconego na naukę kodowania czasu, a nie sposób jej nauki.

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Seoit
Seoit
4 lat temu

Bardzo zwięzły i konkretny artykuł. Wydawać by się mogło, że programowanie jest przeznaczone tylko dla osób po studiach informatycznych, jednak nic bardziej mylnego. Przecież nie każdy informatyk to programista. Co więcej w ramach programowania czy kodowania potrzebne są trochę inne umiejętności i nie od samego początku jest potrzebna stricte informatyczna wiedza. Nie zmienia to faktu, że z biegiem czasu i kariery takie studia mogą okazać się jak najbardziej pomocne. Pozdrawiam.

Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
1
0
Would love your thoughts, please comment.x