Szukaj
Close this search box.

Botox czy kwas hialuronowy – co lepsze na zmarszczki?

Botox czy kwas hialuronowy – co lepsze na zmarszczki?

Medycyna estetyczna ma odpowiedź na pytanie – jak pozbyć się zmarszczek? To botox oraz kwas hialuronowy. Co wybrać?

Wśród najpopularniejszych zabiegów, jakie oferuje nowoczesna medycyna estetyczna, znajdują się procedury polegające na usuwaniu zmarszczek. Obecnie wybierane są one przez wiele osób, które chciałyby wymazać ze swojej twarzy te oznaki starzenia – nie tylko przez kobiety, ale także przez mężczyzn.

W gabinecie medycyny estetycznej można skorzystać z pełnej gamy zabiegów skoncentrowanych na usuwaniu zmarszczek. Dwoma najpopularniejszymi są wstrzykniecie botoksu, a także wstrzykniecie kwasu hialuronowego. Oba z nich przebiegają podobnie, lecz posiadają inne wskazania, a także pozwalają na uzyskanie innych rezultatów.

Czym zatem jest botox, a czym kwas hialuronowy? Sprawdź teraz, jaki zabieg będzie dla Ciebie najlepszy!

Usuwanie zmarszczek botoksem

Botox, inaczej toksyna botulinowa lub też jad kiełbasiany, jest substancją, która w niewielkich dawkach prowadzi do zblokowania przewodnictwa pomiędzy nerwami a mięśniem. Taka właściwość botoksu sprawiła, że stał się on powszechnie stosowany w różnych dziedzinach medycyny – wykorzystuje go także medycyna estetyczna.

Toksyna botulinowa ze względu na swoje działanie najlepiej sprawdza się na zmarszczki pochodzenia mimicznego, czyli na te, które są wynikiem bogatej mimiki twarzy – uśmiechania się, marszczenia czoła, ale też palenia papierosów.

Wskazania do zastosowania botoksu:

  • zmarszczki na czole, w tym także lwia zmarszczka
  • zmarszczki wokół oczu, w tym kurze łapki
  • bruzdy nosowo-wargowe
  • zmarszczki przy ustach, tak zwane zmarszczki palacza
  • zmarszczki na brodzie
  • zmarszczki na szyi

Zabieg polega wówczas na wstrzyknięciu odpowiedniej ilości botoksu w mięsnie znajdujące się pod zmarszczką, co prowadzi do jej wygładzenia. Efekt zabiegu utrzymuje się wówczas przez około 6 miesięcy, a następnie zanika, dlatego można go wtedy powtórzyć.

Botox stosowany jest też w leczeniu nadpotliwości, migren, a także na opadające kąciki ust czy czubek nosa.

Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to druga popularna substancja stosowana w medycynie estetycznej. To związek odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze i nadający jej odpowiednią sprężystość. Z wiekiem jego ilość maleje, co prowadzi do nadmiernej suchości skóry, utraty jędrności i powstawania zmarszczek.

Ze względu na swoje właściwości medycyna estetyczna wykorzystuje kwas hialuronowy na wiele sposobów, w tym między innymi jako wypełniacz zmarszczek. Związek ten może być stosowany na różne typy zmarszczek, w tym też na zmarszczki mimiczne wraz z botoksem. Dodatkowo, poprawia on objętość skóry, dlatego polecany jest przy jej nadmiernym zwiotczeniu.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego wygląda podobnie jak w przypadku botoksu, czyli substancja wstrzykiwana jest cienką igłą w odpowiednie punkty na twarzy. Rezultat widoczny jest od zaraz i utrzymuje się przez około 6-12 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji. Oczywiście, potem można go powtórzyć.

Botox czy kwas hialuronowy? Decyduje lekarz medycyny estetycznej

Zatem, na co warto się zdecydować? Czy lepszy będzie zabieg z wykorzystaniem botoksu, a może z kwasem hialuronowym? Tutaj ostateczna decyzja powinna być pozostawiona lekarzowi medycyny estetycznej. To właśnie ten specjalista po zbadaniu skóry będzie mógł zasugerować najlepszą metodę postępowania w usuwaniu zmarszczek różnych typów.

Adresy klinik i gabinetów medycyny estetycznej można znaleźć już teraz za pośrednictwem internetu.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny Estetycznej Cliniqmed z Krakowa.

0 0 votes
Jak oceniasz ?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polecane wpisy
Udostepnij
Facebook
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Kategorie
0
Would love your thoughts, please comment.x